الکتروموتور

تعریف الکتروموتور

در تعریف کلی به ماشینی که انرژی الکتریکی را به انرژی مکانیکی تبدیل میکند الکتروموتور تلقی میشود. الکتروموتور ها به وسیله ی اثر الکترومغناطیس کار میکنند یا به عبارتی دیگر وقتی هادی حامل جریان از میدان مغناطیسی عبور میکند تحت تأثیر آن قرار میگیرد.الکتروموتور
قریب به اتفاق الکتروموتور ها ماشین های دوار میبیاشند البته لازم به ذکر است موتورهای الکتریکی خطی نیز موجود میباشند. هر الکتروموتور دارای دو بخش متحرک و ثابت میباشد که به ترتیب به آنها استاتور و روتور گفته میشود. قسمت متحرک یا روتور الکتروموتور به دلیل گشتاوری که حاصل از نیرویی میباشد که بوسیله میدان مغناطیسی ایجاد شده در قسمت ثابت یا استاتور الکتروموتور میباشد به دور محور خود میچرخد. الکتروموتور بر اساس نوع ساختار خود به وسیله ی برق جریان مستقیم DC و یا برق جریان متناوب AC مورد تغذیه قرار میگیرد.

استاتور الکتروموتور چیست ؟

 قسمت ثابت یا استاتور در الکتروموتور ها  ساخته شده از چند بخش باریک آلومینیم یا آهن سبک میباشد. این بخش ها توسط یک سیلندر با درون خالی به یکدیگر متصل و محکم شده‌اند که به آن هسته استاتور میگویند. شیارهایی بر روی این هسته وجود دارد که این شیارها به وسیله ی سیم های روکش دار پر شده اند. در واقع هر کدام از این سیم پیچ ها به همراه هسته ی آن یک آهن ربای مغناطیسی با تغذیه AC را تشکیل میدهند. که با توجه به تعداد سیم پیچ های درون استاتور تعداد قطب های آن نیز مشخص میگردد. این پیچه ها در استاتور مستقیما” به تغذیه متصل میگردند و به صورتی متصل میشوند که با اتصال تغذیه میدان مغناطیسی برقرار میشود.

روتور چیست ؟

قسمت متحرک الکتروموتور یا روتور از چند بخش مجزای باریک فولادی که مابین آنها میله های نازکی از مس یا آلومینیم  قرار داده شده ساخته میشود. رایج‌ترین نوع روتور ، روتور قفس سنجابی میباشد که در این نوع روتور این میله‌های نازک در انتهای خود توسط حلقه‌هایی به هم متصل شده‌اند. بیش از 90 درصد موتور ها از توع قفس سنجابی میباشد که این باعث دوام و استحکام بیشتر آنها گشته است. شکل اتصال میله های موجود در این نوع روتور آن را به شکلی مینمایاند که شبیه قفس سنجاب میگردد از همین رو به آن روتور قفس سنجابی گفته میشود.

همچنین الکتروموتور به دو بخش الکترموتور های جریان متناوب(AC) و الکترموتور های جریان مستقیم(DC) نیز تقسیم بندی شده است.

انواع الکتروموتور

– الکترموتور ولتاژ پایین (LOW VOLTAGE)

– الکترموتور تک فاز (SINGLE  PHASE)

– الکترموتور سه فاز (THREE PHASE)

– الکترموتور ولتاژ متوسط (MEDIUM VOLTAGE)

– الکترموتور ولتاژ بالا (HIGH VOLTAGE)

– الکتروموتور ضد انفجار ( EXPLOSION PROOF)

– الکتروموتور خاص (SPECIAL MOTORS)

در 16 سپتامبر 1961 ، در شهر جاروگا دو سول (ایالت سانتا کاتارینا)، یک تکنسین برق ، مدیر و  یک مکانیک (هر سه آلمانی) دانش و مهارت های خود را ترکیب کرده و Eletromotores Jaraguá را تاسیس کردند.  از شجاعت و تلاش این کارآفرینان ، شرکت رشد کرد و پس از مدتی، نام شرکت به WEG تغییر یافت، (که 3 حرف آن  اول نام 3 موسس شرکت می باشد) نامی که امروزه به عنوان یکی از بزرگترین تولید کنندگان تجهیزات الکتریکی در جهان شناخته شده است.

الکتروموتور خانگی
الکتروموتور ولتاژ بالا
الکتروموتور عمومی وگ
الکتروموتور نما استاندارد
الکتروموتور ضد انفجار
الکتروموتور اسموک