الکتروموتور ضد انفجار

الکتروموتور ضد انفجار

الکتروموتور ضد انفجار (EX) را بشناسید.

الکتروموتور ضد انفجار استاندارد لازم برای کار در محیط های پر خطر و اشتعال زا را دارا می‌باشد این نوع از الکتروموتورها مجهز به پوسته مقاوم تر نسبت به سایر الکترموتورها بوده و در الکتروموتور ضد انفجارشرایطی نظیر انفجار از مقاومت خوبی برخوردار می‌باشند.

به طور کلی از نظر فضاهای عملیاتی صنایع برای آتش سوزی و انفجار با دو استاندارد بین المللی در جهان تعریف می‌شود. 1- استاندارد NEC ایالات متحده 2- استاندارد بین المللی IEC

1 – استاندارد NEC آمریکا

در استاندارد NEC مواد قابل اشتعال به سه دسته با عنوان کلاس (class) دسته بندی می‌شود.

کلاس 1 (class 1) به فضایی اطلاق میشود که در آن گاز های قابل اشتعال وجود داشته باشند مانند تاسیسات نفت و گاز و …..

کلاس 2 (class 2) فضایی می‌باشد که در آن غبار قابل اشتعال موجود باشد مانند ذغالسنگ و ….

کلاس 3 (class 3) به محیط هایی که در آن ذرات فیبری قابل اشتعال باشد مانند پنبه و گرد چوب اطلاق می‌گردد.

لازم به ذکر است در کلاس های این استاندارد (NEC) هر کدام از کلاس ها هم خود با دو Divisional قابل تفکیک می‌باشد که divisional 1 در شرایط عادی فضایی محیطی قابل اشتعال و نا امن است و divisional 2 در شرایط عادی عاری از گاز های مشتعل در محیط پیرامون می‌باشد.

2 – استاندارد بین المللی
IEC

پر استفاده ترین استاندارد جهانی که در تمامی کشورهای اروپایی و اکثر کشورهای جهان مورد استفاده قرار می‌گیرد. در این استاندارد (IEC) محیط های امنیتی بر اساس میزان گازهای قابل اشتعال به سه منطقه (Zone) تقسیم میشوند که عبارتند از Zone 0 – Zone 1 – Zone 2

1 – منطقه Zone 0 : در این محیط گازهای قابل اشتعال همواره موجود بوده و بیش از 1000 ساعت در سال وجود خواهد داشت که در Zone 0 – – هیچ ادوات برقی و جرقه زایی نصب نمی‌شود.

2 – منطقه Zone 1 : فضایی است که مخلوط گاز و هوا قابل اشتعال در شرایط عادی به طور دائمی وجود ندارد و حدوداً بین 10 تا 1000 ساعت در سال موجود می‌باشد.

3 – منطقه Zone 2 : در این محیط در شرایط عادی گازهای قابل اشتعال وجود ندارد و در صورت وجود برای مدت کوتاهی جریان دارد.

در استاندارد IEC علامت ضد انفجار (Ex) در ابتدای کد الکتروموتور قرار می‌گیرد و پس از آن به ترتیب نوع حفاظت موتور دسته بندی گازی (I’II)  و سپس مجزا سازی آن با حداکثر درجه حرارت مجاز سیستم و در آخر کد هم IP الکتروموتور آورده می‌شود. به عنوان نمونه:

Exd II C T4 IP55

نوع حفاظت الکتروموتور ضد انفجار در کد نویسی IEC پس از EX به صورت زیر مشخص می‌گردد:

Exd : در این مدل حفاظت به نحو احسن می‌باشد و امکان انتقال جرقه های الکتریکی به خارج پوسته ی زخیم الکتروموتور غیر ممکن می‌باشد و جهت استفاده در محیط های خطرناک و قابل اشتعال مورد استفاده قرار می‌گیرد.

Exde : در این کد که همانند مدل Exd می‌باشد ترمینال باکس هم از مواد و حفاظت غیر قابل انتقال جرقه تشکیل می‌گردد.

Exp : دراین مدل الکتروموتور ضد انفجار فضای داخلی موتور به وسیله ی گازهای بی اثر مورد فشار قرار می‌گیرد و به این صورت فضای خارجی تفکیک می‌شود و احتمال بروز انفجار در محیط بیرونی کاهش میابد.

Exn : درجه انفجاری Exn پایین تر از Exd می‌باشد.

Exe : این کد الکتروموتور مانند موتورهای Exn میباشد که در آن تمهیدات سختگیرانه تری در نظر گرفته شده است.

الکتروموتور ضد انفجار در استاندارد IEC با در نظر گرفتن قابلیت استفاده در منطقه های خطرناک هم به دو بخش تقسیم می‌گردند:

الف) نمایش I بیانگر موتورهایی می‌باشد که در فضایی مانند غبار ذغال سنگ و دیگر غبارهای قابل اشتعال در آن وجود دارد مورد استفاده قرار می‌گیرند.

ب) علامت II نشان دهنده ی الکتروموتورهاییست که در محیط های دارای گازهای هیدروکربنی و قابل اشتعال می‌باشد به کارمی‌روند.

در ادامه ی کد نویسی IEC الکتروموتور های ضد انفجار یک درجه بندی با حرف T نمایش داده می‌شود و با توجه به نوع استاندارد از T1-T6 تقسیم بندی می‌گردد.

مثلاً اگر در الکتروموتوری درجه حرارتی T4 نشان داده شود، درجه حرارت کلیه بخش های الکتروموتور نباید از حداکثر 135 درجه سیلیسیوس تجاوز کند.
لازم به ذکر است استاندارد IEC توصیه می‌کند که دمای الکتروموتور باید 20% کمتر از دمای احتراق مخلوط گازی قابل انفجار در محیط نصب باشد.

این نوشته را به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


شما فقط این محصول را به سبد خرید اضافه کرده اید: