ژنراتور

ژنراتور

ژنراتور چیست ؟

ژنراتور به ماشینی تلقی می‌گردد که نیروی انرژی مکانیکی را به انرژی الکتریکی تبدیل می‌کند یا به عبارتی دیگر دستگاه تولید برق و الکتریسیته می‌باشد و از ایجاد اختلال در کارهای روزانه جلوگیری می‌کند.
امروزه در صنایع مختلف ژنراتورها بسیار پرکاربرد هستند و به عنوان منبع تولید انرژی الکتریکی ثانویه در پروژه‌ های صنعتی و مسکونی و… مورد استفاده قرار می‌گیرد.
الکتروموتور ها و مولدهای الکتریکی (ژنراتور ها) دارای وجوه مشابه زیادی با یکدیگر می‌باشند. انرژی مکانیکی جهت چرخش ژنراتور ممکن است توربین بخار، توربین آبی، توربین بادی و … باشد.

ژنراتور چگونه کار می کند؟

ژنراتور دستگاهی است که انرژی مکانیکی منتقل شده از منابع بیرونی را به انرژی الکتریکی به عنوان خروجی دستگاه تبدیل می‌کند. نکته ای که حائز اهمیت است این است که بدانیم ژنراتور انرژی الکتریکی خلق نمی‌کند بلکه با استفاده از انرژی مکانیکی منتقل شده به آن با ایجاد حرکت و ایجاد بار الکتریکی در سیم پیچ های مدار الکتریکی خود، انرژی الکترکی را به عنوان خروجی سیستم تولید می‌کند. الگوریتم عملکرد ژنراتور را می‌توان با دقت در کار پمپ آب، درک کرد که مولد جریان آب است اما آبی خلق نمی‌کند و فقط آن را جریان می‌دهد.
عملکرد ژنراتور های مدرن بر اساس القای الکترومغناطیس می‌‌باشد. الکترومغناطیس کشف شده توسط مایکل فارادی در سال 1831 است. اکتشاف فارادی اینگونه بود که جریان بالای الکتریکی می‌تواند به‌ وسیله ی حرکت رسانای الکتریکی (مانند سیم) که شامل بار الکتریکی در میدان مغناطیسی است القا گردد. حرکت این هادی رسانا می‌تواند تفاوت ولتاژی را بین دو انتهای رسانای الکتریکی ایجاد می‌کند که باعث می‌شود الکتریسیته جریان یابد و جریان الکتریکی ایجاد شود.

می‌توان انواع ژنراتور ها را از یک منظر به صورت زیر تفکیک نمود:
ژنراتور تک فاز، ژنراتور سه فاز، ژنراتور گازی، ژنراتور دیزل، ژنراتور بنزینی

ساختمان ژنراتورها

1 – موتور
2  – ژنراتور
3 – مخزن سوخت
4 – رگولاتور ولتاژ
5 – سیستم خنک کننده
6 – سیستم روغن ژنراتور
7 – شارژر باتری
8 – سیستم کنترل

جهت مشاوره و ثبت سفارش انواع ژنراتور می‌توانید با شماره 88701740 (ده خط) واحد ثبت سفارشات تماس حاصل فرمایید

انواع ژنراتور

توربو ژنراتور

توربو ژنراتورژنراتورها انرژی مكانیكی تولیدی توسط شافت خروجی موتور را به الكتریسته تبدیل می‌کنند و می‌توانند سنكرون یا آسنكرون باشند. ژنراتورهای سنكرون می‌توانند به صورت جدا از دیگر مولدهای نیرو و شبكه سراسری توزیع برق عمل نمایند.

این ژنراتورها در زمانی كه شبكه قطع می‌شود به صورت جایگزین می‌تواند عمل نماید و حالت stand by دارد.
و ژنراتورهای آسنكرون فقط می‌توانند به صورت موازی با دیگر مولدهای نیرو عمل نمایند و معمولاً با شبكه سراسری توزیع برق موازی می‌شوند. (این واحد با قطع شبكه از مبدا دیگر قادر به كار نمی‌باشد.) بنابراین نمی‌تواند به صورت stand by در مدار جایگزین شود. همچنین اتصال این ژنراتورها به شبكه سراسری ساده است.

مولد توربینی شامل یک توربین است که به صورت مستقیم به مولد الکتریکی متصل است و برای تولید توان الکتریکی مورد استفاده قرار می‌گیرد. مولدهای توربینی با توربین بخار بزرگ بخش عمده‌ ی برق جهان را فراهم می‌کنند و در کشتی‌های بخار توربینی به کار برده می‌شوند.

مولدهای توربینی کوچکتر با توربین‌های گازی غالباً به عنوان واحدهای مولد جنبی استفاده می‌شوند. معمولاً مولدهای دیزلی به دلیل بازدهی بهتر سوخت، برای بار اصلی ترجیح داده می‌شوند؛ ولی چگالی توان کمتری دارند و فضای بیشتری نیاز دارند.

توربو ژنراتورهای WEG به منظور استفاده در بالاترین سطح بازدهی، مقاومت و عمر مفید بالا متناسب با سخت ترین مصارف صنعتی و فرآیندی طراحی و تولید می‌شوند.

هیدروژنراتورهیدرو ژنراتور یا ژنراتورهای سنکرون (Synchronous Generator):

از مهمترین تجهیزات صنعتی بوده و برای تبدیل توان مکانیکی به جریان الکتریکی متناوب استفاده می‌شوند. در ژنراتورهای سنکرون (به فارسی هم زمان) جریان مستقیم به سیم‌پیچی روتور اعمال شده و این جریان یک میدان مغناطیسی در روتور تولید می‌کند. قسمت چرخنده ژنراتور نیز به صورت همزمان بوسیله محرک اولیه به صورت پیوسته به گردش در آمده و در نتیجه، میدان مغناطیسی دوار درون ژنراتور بوجود می‌آید.

اصطلاح سنکرون Synchronous بر این مهم تاکید دارد که فرکانس الکتریک ژنراتور با سرعت گردش مکانیکی شفت ماشین قفل  match می‌باشد که در کارکرد این ماشین ها بسیار حايز اهمیت است.

هیدرو ژنراتور ها Hydro Generators: نوعی از ژنراتور که قسمت چرخنده ژنراتور (روتور) تویط توربین آبی به گردش در می‌آید.

با توجه به محدودی و کم بودن سرعت توربین آبی، هیدروژنراتور دارای قطب برجسته (قطب مغناطیسی که نسبت به سطح روتور جلوتر و بر‌آمده می‌باشد) و سرعت نسبتا کم می‌باشد.

اولین نمونه آن در قرن 19 بوده است. یک ژنراتور آبی سنکرون سه فاز 210 کیلووات بوده است که انرژی یک خط 3 فاز، از شهر  Lauffen به Frankfurt  آلمان را تولید می‌کرده است.

بزرگترین چالش در سال های بعد، بهبود روش های خنک کاری و همچنین سیستم های عایقی و عایق کاری بوده است تا ولتاژ ژنراتورها بهبود یابد. در حال حاضر پیشرفت تکنولوژی به گونه ای بوده است که معتبرترین تولید کنندگان من جمله WEG به تکنولوژِی ساخت ژنراتورهایی تا ظرفیت 1600 VDC دست یافته اند.

شرکت WEG برزیل به عنوان یک از مطرح ترین و بزرگترین تولید کنندگان ژنراتورهای سنکرون در جهان شناخته شده است. محدود وسیع محصولات WEG در زمینه مولدها (ژنراتور های) آبی را می‌توان به صوزت زیر دسته بندی نمود:

هیدرو ژنراتورهای سری GH10

هیدروژنراتورهای سری GH11

هیدرو ژنراتورهای سری S

هیدرو ژنراتورهای سری SH11

زنراتورهای سنکرون  شرکت WEG:

ژنراتورهای سنکرون شرکت WEG انرژی با بازده بسیار بالا و کاملا مطمئن و پیوسته تولید می‌کنند.

می‌توان آنها را به خوبی به موتورهای رفت و برگشتی، توربین های بخار یا گاز، توربین های، انواع تجهیزات گازی متصل نمود. با توجه به تخصص گروه WEG در این زمینه ها، میتوان با درنظر گرفتن مشخصه ای عملکرد مورد نیاز، محل قرار گیری شفت بر اساس نیاز خریدار و تعیین بسیاری از مشخصه های فنی بر اساس درخواست خریدار، مناسب ترین ژنراتور را ارائه نمود.

ژنراتور های سنکرون دارای مزایای فوق العاده نسبت به دیگر ژنراتور های رقیب دارا می‌باشند که برخی از این مزایا به صورت زیر می‌باشند:

سیستم القایی براش لس (brushless excitation )

عایق منحصر بفرد Duraguard™ کلاس F

ارنعاشات (وایبریشن) فوق العاده کم

دامنه وسیع کاربردها

در انواع براکتی (end shield, bracket ) ، پایه ای (pedestal ) ، و حتی عمودی (vertical )

جهت مشاوره و ثبت سفارش انواع ژنراتور می‌توانید با شماره 88701740 (ده خط) واحد ثبت سفارشات تماس حاصل فرمایید

این نوشته را به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *