تجهیزات اتوماسیون صنعتی

تجهیزات اتوماسیون صنعتی

اتوماسیون صنعتی چیست؟

اتوماسیون را به عبارتی خود فرمانی می‌توان تعبیر کرد. اتوماسیون صنعتی (Industrial Automation) یا رباتیزه کردن یعنی برنامه ریزی از سیستم ها و تجهیزات کنترلی به هدف کنترل تجهیزات صنعتی و مراحل ساخت و تولید است. اتوماسیون صنعتی استفاده‌ی بهینه از الگو های کنترل مانند کنترل منطقی قابل برنامه‌ریزی و دیگر نظام های کنترل صنعتی برای پایش خط تولید صنعتی تلقی می‌شود، که به منظور کاهش دخالت انسان است. اتومایسون یک مرحله فراتر از مکانیزه کردن است.
اتوماسیون صنعتی با روندی فزاینده، بازیگر مهمی در اقتصاد جهانی و در تجربه ها و آزمایشات روزانه می‌باشد.
کارشناسان و منتقدان حوزه‌ی جامعه شناسی و آسیب‌ شناسی شغلی مدعی هستند که روند افزایش اتوماسیون صنعتی و استفاده از ربات ها موجب افزایش روند بیکاری می‌گردد. یک دلیل محکم بر این ادعا این است که در سال های اخیر به طور ملموسی کاهش حضور انسان را در خطوط تولید لمس می‌کنیم و ربات ها به خاطر خطای کمتر، دقت بالاتر و خستگی ناپذیری نسبت به انسان در اکثر خطوط تولید مهم در سطح جهان، جایگزین انسان شده اند.

کاربرد های تنظیم شده یک سیستم اتوماسیون صنعتی توسط کارشناسان در یک خط تولید عبارتند از:
1 – اجرای برنامه های کنترلی در کارخانه
2 – ایجاد ارتباط میان بخش های تولید و انتقال اطلاعات
3 – وظیفه ی بوجود آوردن ارتباط میان کاربر انسانی و تجهیزات کنترلی موجود

در حال حاضر استفاده‌ی اتوماسيون صنعتي و تجهیزات کنترلی در صنعت به میزان قابل توجهی به چشم مي‌آید. كنترل پروسه ها و سيستم هاي پيچيده و دقیقی كه در صنایع بسیار از جمله نفت و گاز، صنايع شيميايي، صنايع غذايي، پتروشيمي، خودرو سازي و… بخش قابل توجهی از اتوماسیون صنعتی را دارا می‌باشند. این صنایع بسيار دقيق و حساس مي‌باشند. پيشرفت هاي فنی و تجهیزی سیستم های کنترلی و اتوماسیون صنعتی مانند تجهیزات سنس فشار، دما، جريان و غيره سبب افزايش كيفيت محصولات و كاهش قابل توجه هزينه هاي تولیدی و صنعتی گرديده است.

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

اچ ام آی یا نمایشگر های صنعتی (HMI)

HMI مختصر شده‌ی Human Machine Interface می‌باشد و مفهوم وسیله ارتباطی بين انسان و ماشين مي‌باشد. از این وسیله براي مانيتور كردن و بررسی پارامترها و عملکرد دستگاه هاي صنعتي مثل PLC و اينورتر و… استفاده مي‌گردد. HMI در حقیقت يك صفحه نمایش بعضاً قابل لمس است كه قابلیت برنامه نویسی دارد و همچنين به وسیله آن می‌توان پارامترهاي متفاوت را تغيير داد و سيستم را كنترل کرد. کمپانی WEG همانند دیگر محصولات صنعتی و اتوماسیون صنعتی خود که همواره پیشرو و صاحب سبک و تکنولوژی می‌باشد در زمینه‌ی ساخت HMI های کاربردی با قابلیت های فوق العاده نیز محصولات کم نظیری را ارائه می‌دهد.
شرکت وگ WEG جهت پاسخگویی به تمامی نیازهای صنعتی و آسان سازی پیچیده ترین فرآیندهای کنترل و اتوماسیون عموما بهترین راه‌حل ها را با بالاترین سطح بازدهی ارائه می‌دهد. نمایشگر های سریMT این شرکت بیانگر سطح بالای طراحی و تولید در زمینه‌ی تولید نمایشگرهای صنعتی (HMI) می‌باشد که با قابلیت های برنامه نویسی بالا، کیفیت تصویر عالی، لمس فوق‌العاده، مقاوم و با تمامی پروتوکل های ارتباطی است.

PLC چیست؟

کنترل کننده‌ی منطقی برنامه پذیری است که از دسته‌ی کامپیوترها شمرده می‌شود؛ این کنترل کننده عموماٌ در کاربردهای صنعتی به کار می‌رود. ورودی سیگنال های متنوع دیجیتال یا آنالوگ را از field می‌پذیرد و سپس برای cpu به صورت سیگنال های منطقی سیستم باینری تبدیل می‌کند و cpu مطابق برنامه یا پروتکل هایی که در آن ذخیره شده دستورات را اجرا و خروجی را به صورت سیگنال های منطقی به خروجی می‌فرستد این سیگنال‌ ها می‌توانند به فرم آنالوگ یا دیجیتال به تجهیزات یا عملکرها ارسال شوند. مزایای فوق العاده به همراه کوچکتر شدن ابعاد سیستم کنترل، عیب یابی سریع تر، خرابی کمتر، توانایی اجرای برنامه های پیچیده‌تر، توانایی تبادل اطلاعات با سیستم های دیگر و… باعث شد که مدارهای رله‌ای به سرعت میدان را برای حضور PLC ها خالی کنند.

کمپانی WEG همانند دیگر محصولات صنعتی و اتوماسیون صنعتی خود که همواره پیشرو و صاحب سبک و تکنولوژی می‌باشد در زمینه ی ساخت PLC های کاربردی با قابلیت های فوق العاده نیز محصولات کم نظیری را ارائه می‌دهد. PLC های این شرکت (WEG) در دو نوع اصلی می‌باشد.

1 – TPW04:
نسل جدیدی از PLC ها دارای تمامی مودهای کنترلی موجود در اتوماسیون صنعتی و با قابلیت افزایش ورودی و خروجی های دیجیتال و آنالوگ می‌باشد.
از دیگر قابلیت های آن قابلیت نامحدود اتصالات و شبکه و همچنین انواع مدل های استاندارد پروتکل جهت آسان کردن معماری شبکه های بزرگ می‌باشد.

2 – PLC300 :
این مدل PLC های وگ (WEG) دارای نمایشگر بوده و در واقع یک ترکیبی از PLC و HMI می‌باشد که در جهت پاسخگویی به تمام نیازهای یک کاربر برای کنترل انواع ماشین آلات و همچنین با یک PLC قابل ارتقا می‌باشد. سرعت پردازش بسیار بالا، ظرفیت حافظه عالی، چندین پورت ارتباطی و همچنین دارا بودن HMI (نمایشگر) از دیگر محاسن این مدل از PLC های وگ (WEG) می‌باشد.

رله چیست؟

رله مدلی کلید های الکتریکی می‌باشد که این کلید سریع یا بی‌درنگ می‌باشد که با کمک یک مدار الکتریکی دیگر باز یا بسته می‌گردد. راه کنترل باز و بسته شدن رله به روش های گوناگون حرارتی، مکانیکی، الکترو استاتیک، مغناطیسی و… می‌باشد.
WEG برزیل از تولید کننده های معتبر صنعتی و اتوماسیون در سطح جهان می‌باشد. گروه صنعتی WEG وگ کار خود را از سپتامبر سال 1961 شروع کرده است که نام خود را از حرف اول اسم سه مدیر آلمانی بنیانگزار خود گرفته است.
این برند معتبر که بیش از 35 هزار پرسنل در سطح جهان دارا می‌باشد سبد کاملی از محصولات صنعتی و اتوماسیون صنعتی می‌باشد.
رله های برنامه پذیر CLIC02 از رله های هوشمند وگ WEG با ابعاد کم و بسیار مقرون به صرفه می‌باشد. این رله ها با قابلیت برنامه پذیری و دارای PLC داخلی بسیار کاربردی و مفید در جهت کاهش سایز تابلو فرمان های بزرگ می‌باشد.

سرو موتور

سرووموتور SERVO SYSTEMS

این موتور و درایوها نوعی از موتور الکتریکی و درایور است که به منظور استفاده در سیستم‌های کنترل با فیدبک طراحی می‌گردد. اینرسی و لقی در این موتور بسیار کم بوده و این ویژگی باعث تغییر سرعت بسیار سریع در این نوع سیستم ها می‌باشد. عموماٌ قطر موتورهای سروو کم اما طول آنها بیشتر می‌باشد.
سیستم های سرووی وگ WEG بسیار بهینه و به روز هستند موتورهای سرووی وگ WEG با نیروی ضد نیروی الکتریکی سینوسی، چرخش صاف و یکنواخت در هر سرعت، سرو صدای بسیار پایین و ارتعاش نزدیک به صفر، طیف وسیع سرعت با گشتاور ثابت، مقاومت فوق العاده و هزینه ی بسیار کم تأمین و نگهداری و همچنین پاسخ های سریع دینامیک و ظرفیت بالا می‌باشد. درایوهای این سرووها با کارایی بالا و امکان فوق العاده برنامه پذیری و دارای تمامی مودهای ارتباطی، امکان کنترل گشتاور و سرعت را با بالاترین دقت فراهم می‌کند. عملکرد عالی PLC آن و بلوک های موقعیت (POSITION CONTROL) و مود ارتباطی CANopen به صورت استاندارد در محصول موجود می‌باشد.

این نوشته را به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


شما فقط این محصول را به سبد خرید اضافه کرده اید: