اینورتر

اینورتر

اینورتر

آشنایی با مفهوم اینورتر

(VFD-VSD) یا به عبارتی کنترل دور یا کنترل سرعت الکتروموتور کنترل کننده دور موتور و راه انداز نرم الکتروموتور می‌باشد. که با تغییر فرکانس و ولتاژ به موتور، سرعت آن را کنترل کرده یا موتور را راه اندازی می‌کند.

اینورتر چیست ؟ انواع اینورتر را بشناسید.

اینورتر یا درایو به سیستمی می‌گویند كه به وسیله آن و با کمک کنترل فرکانس سرعت الکتروموتور سه فاز را می‌توان كنترل نمود بی‌آنكه توانایی و گشتاور الکتروموتور كاهش پیدا کند. اینورترها در توان‌های مختلف به منظور کنترل الکتروموتورها در توان‌های گوناگون ساخته می‌شوند.

درباره تعریف الکتروموتور بیشتر بدانید.

از منظر ورودی اینورترها به دو دسته سه فاز و تک فاز تقسیم بندی می‌گردند البته لازم به ذکر است خروجی تمامی درایوها سه فاز می‌باشد و یا به عبارتی دیگر درایو فقط برای الکتروموتورهای سه فاز قابل استفاده می‌باشد.

از مهمترین ویژگی‌های استفاده از درایوها و اینورترها می‌توان به کاهش دادن میزان مصرف انرژی و در نتیجه صرفه جویی در هزینه برق، كنترل جریان راه اندازی موتور و طولانی شدن کارکرد و عمر مفید الکتروموتور هم از نتایج آن است، اینورتر امكان تغییر سرعت موتور و تغییر جهت حركت موتور را نیز مهیا می‌سازد و همچنین با کمبود ولتاژ نیز امکان راه اندازی را مهیا می‌سازد و با افزایش فرکانس بالاتر از فرکانس نامی سرعت بیشتر از سرعت نامی موتور را نیز ممکن می‌سازد. برخی از اینورترها که قابلیت خواندن اطلاعات انکودر و به عبارتی می‌توانند حلقه ی بسته را نیز کنترل کنند می‌توانند به صورت هوشمند میزان و فشار و تغییرات بار وارده به الکتروموتور را تشخیص داده و متناسب با همان بار، جریان موتور را تنظیم می‌کنند.

از دیگر محاسن درایو می‌توان به تنظیم سرعت موتور، راه اندازی نرم و بدون ضربه، کاهش چشمگیر مصرف برق، تغییر جهت چرخش موتور بدون نیاز به کنتاکتور، کاهش ضربه های مکانیکی و در نتیجه افزایش طول عمر مفید الکتروموتور، قطع و وصل کردن جریان موتور بدون نیاز به قطع کردن جریان اصلی و…

در اینورترها و درایوها (VFD-VSD) نیز همانند باقی تجهیزات برقی با میزان ولتاژ طبقه بندی وجود دارد کگه به اینورترهای ولتاژ بالا (HV/MV) یا ولتاژ پایین (LV) دسته‌بندی می‌شوند.

این نوشته را به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


شما فقط این محصول را به سبد خرید اضافه کرده اید: