الکتروموتور تک فاز

الکتروموتور تک فاز

معرفی الکتروموتور تک فاز

الکتروموتور تک فاز به الکتروموتوری گفته می‌شود که از برق تک فاز بهره می‌گیرد و انرژی الکتریسیته را به انرژی مکانیکی تبدیل می‌کند. این الکتروموتورها بیشتر در صنایع کوچک کاربرد دارند.

الکتروموتور های تک فاز بوسیله یک منبع تغذیه تامین می‌شوند که این منبع تغذیه شار را در سیم پیچی های داخل الکتروموتور برقرار می‌کند. این جریان یا شار عبوری از استاتور نیز عبور می‌کند و همین جریان را به روتور منتقل می‌کند و باعث عمل کردن الکتروموتور می‌شود.الکتروموتور تک فاز

انواع الکتروموتور تک فاز

الکتروموتورهای تک فاز خود برا اساس نوع عملکرد و کاربرد به چند دسته بندی تقسیم می‌شوند: بر اساس کاربرد طراحی داخلی آنها، بر اساس حرکت مکانیکی، بر اساس نوع دریافت انرژی، که پر مصرف ترین و عمومی ترین آنها موتور القایی آسنکرون می‌باشد.

خازن دائمی

خازن های استفاده شده در این موتورها عموماً روغنی می‌باشد که قیمت بالاتری نسبت به خازن های الکتریکی دارد.

راه انداز مقاومتی

این الکتروموتور گشتاور خوبی دارد و بواسطه این گشتاور جریان زیادی از خازن عبور می‌کند در نتیجه احتمال سوختگی خازن زیاد می‌شود و برای جلوگیری از سوختن خازن با یک کلید گریز از مرکز خازن را از مدار جدا می‌کنند.

خازن های دائم و موقت

به این موتورها موتورهای دو خازنی نیز گفته می‌شود و از پر کاربرد ترین موتورهای مورد استفاده در صنعت می‌باشند. که در بسیاری از وسایل مانند ماشین لباسشویی، یخچال های صنعتی، بالابر ها، و به طور کلی در مواقعی که کاربر بخواهد بار سنگینی را راه اندازی کند از این نوع از الکتروموتور های تک فاز استفاده می‌شود. چون ظرفیت تحمل اضافه بار تا 25 درصد نامی را دارند.

تفاوت ها و شباهت های موتور تک فاز با سه فاز

در تک فازها گاهی از کلید گریز از مرکز استفاده می‌شود.

از تک فازها جهت مصارف خانگی یا صنعتی کوچک استفاده می‌شود اما از سه فازها برای تولیدات صنعتی بزرگ استفاده می‌شود.

الکتروموتور تک فاز قادر است تک خازن یا دو خازن باشد که الکتروموتور دو خازن را رله نیز می‌نامند.

از نظر ساختمانی هر دو شبیه به هم هستند، هر دوی آنها دارای روتور قفسه سنجابی می‌باشند و در نهایت هر دو انرژی انرژی الکتریکی را به مکانیکی تبدیل می‌کنند.

الکتروموتورهای تک فاز دارای گشتاور کمتری است که توسط یک خازن ثانویه این کمبود را جبران کرده است اما مصرف برق کمتری نسبت به الکتروموتور سه فاز نیاز دارد همچنین این میزان از ولتاژ مورد نیاز تک فاز قابل دسترسی تر است، تک فازها نسبت به سه فازها قیمت مناسب تری نیز دارند.

برای تهیه و انتخاب یک موتور تک فاز به چه آیتم هایی باید توجه نمود

1- توان نامی: که اصولا واحد اندازه گیری این توان کیلو وات یا اسب بخار می‌باشد که در حقیقت میزان توان قابل دسترسی بر روی شفت الکتروموتور است.

2- سرعت اسمی: با عبور جریان از سیم پیچی های موتور در استاتور ایجاد میدان مغناطیسی می‌شود که این میدان بر حول محور خود در هر یک دقیقه چند بار چرخش انجام می‌دهد به تعداد این چرخش ها در دقیقه سرعت نامی می‌گویند. که واحد آن rpm می‌باشد.

3- سرعت نامی : تعداد چرخش های روتور را در دقیقه سرعت نامی می‌گویند.که واحد آن rpm می‌باشد با فرکانس ورودی موتور رابطه مستقیم دارد.

4- تعداد قطب های الکتروموتور: به تعداد کلاف های موجود در سیم پیچی های موتور را پل یا قطب می‌گویند که معمولا ضریبی از 2 می‌باشد و تعداد کلاف ها را نشان می‌دهد.

تمامی این مشخصات ذکر شده بر روی پلاک های نصب شده روی الکتروموتور وجود دارد که به کاربر برای انتخاب مناسب الکتروموتور کمک می‌کند.

این نوشته را به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


شما فقط این محصول را به سبد خرید اضافه کرده اید: