الکتروموتور سه فاز

الکتروموتور سه فاز

معرفی الکتروموتور سه فاز

الکتروموتور سه فازهمانطور که از نام آن مشخص است برای شروع به کار نیاز به برق سه فاز دارد. به همین علت این الکتروموتور از قدرت بیشتری برخوردار است.

الکتروموتور های سه فاز به دلیل قدرت بالا برای صنایع بزرگ مانند صنایع خودرو سازی، صنایع غذایی و دارویی، کشاورزی، صنایع نفت و گاز و پتروشیمی و معادن و… استفاده می‌شود.

به طور کلی این الکتروموتور ها از نوع قفسه سنجابی می‌باشند که بوسیله میدان دواری که در داخل استاتور به وجود می‌آید موتور شروع به چرخیدن می‌کند.

الکتروموتور سه فازساختار موتور سه فاز

همانطور که می دانید الکتروموتورها علاوه بر استاتور، دارای روتور نیز هستند که هر روتور از یک مرکز مسی و سیم پیچ ها تشکیل شده است که در داخل روتور میدان مغناطیسی ایجاد می‌شود و همین نیروی مغناطیسی سبب ایجاد جریان الکتریکی می‌شود.

با تولید جریان الکتریکی موجب می‌شود تا الکتروموتور همسو با میدان مغناطیسی به حرکت در بیاید و در نهایت نیروی مکانیکی به وجود بیاید.

روش های تغییر سرعت الکتروموتور سه فاز

برای تغییر سرعت در الکتروموتورهای سه فاز باید در فرکانس تغییر ایجاد نمود.

گشتاور این نوع از الکتروموتورها از لرزش و حرکات ریز دینام می‌باشد و همچنین اختلاف سرعت ما بین روتور و میدان دوار نیز روی سرعت تاثیر دارد.

روش دیگر تغییر سرعت الکتروموتورهای سه فاز بوسیله سیم پیچ های مختلف در یک استاتور انجام می‌گیرد.

البته در نوع الکتروموتورهای القایی فقط با تغییر فرکانس می‌توان تغییر سرعت را اعمال کرد.

ویژگی های موتور سه فاز

برخلاف الکتروموتور تک فاز که برای راه اندازی به برق 220 ولت نیاز دارد این موتور ها با برق 380 ولت کار کرده و قدرت بیشتری نسبت به مدل های تک فاز دارند.

الکتروموتورهای سه فاز برای کاربران ویژگی هایی نظیر کاربرد آسان، قیمتی مناسب نسبت به کارایی بالا، جنس بدنه خوب و محکم، طراحی ظاهری مناسب و قدرت بالا دارند که موجب شده در اکثر صنایع و کارخانه جات از این موتور های استفاده شود.

تمامی الکتروموتورهای سه فاز از امکان کلاس عایقی برخوردار هستند کلاس عایقی به این معناست که در شرایط مختلف دمای سیم پیچ ها از الکتروموتور حفاظت می‌شود.

انواع کلاس های عایقی الکتروموتور سه فاز

برای بالا بردن راندمان الکتروموتور و عملکرد بهتر توجه به دمای محیطی که الکتروموتور قرار است در آن قرار بگیرد بسیار مهم است زیرا بر اساس تحقیقاتی که انجام گرفته هر 10 درجه افزایش دما می‌تواند موجب 50 درصد کاهش عمر الکتروموتور شود و هر 10 درجه کاهش دما موجب افزایش عمر موتور می‌گردد.

 

لذا جهت عایق نمودن موتورهای سه فاز از کلاس های مختلفی استفاده می‌شود که در ادامه به مشخصات هر کلاس عایق می‌پردازیم.

کلاس عایقی A

این کلاس برای رسیدن سیم پیچ ها به دمای 100 درجه است که بسیار کم از این کلاس استفاده می‌شود.

کلاس عایقی B

در زمان رسیدن سیم پیچ ها به دمای 120 درجه از موتور حفاظت می‌کند.

کلاس عایقی F

برای زمانی که دمای سیم پیچ ها به 145 درجه می‌رسد بیشتر الکتروموتورهای سه فاز با این کلاس عایقی تولید و روانه بازار می‌گردند.

کلاس عایقی H

این کلاس عایقی برای رسیدن سیم پیچ ها به دمای 165 درجه می باشد این الکتروموتورها بیشتر برای شرایط کاری سخت و با دمای بالا کاربرد دارند.

عوامل مهم برای انتخاب الکتروموتور سه فاز

راندمان الکتروموتور راندمان به طور کلی به میزان درصدی که از میزان برق مصرفی گفته می‌شود که در ازای این مصرف کار مفید انجام شده است و چه میزان به صورت گرما هدر رفته است و شرایط محیطی که این شرایط محیطی برای نصب الکتروموتور بسیار مهم است برای مثال علاوه بر دما، رطوبت لرزش و ارتفاع هم از عواملی است که باید حتما در نظر گرفته شود تا کمترین آسیب به اجزای داخلی سه فاز برسد.

علاوه بر میزان راندمان الکتروموتورها مواردی نظیر: درجه حفاظت که با علامت Ip نشان داده می شود، ضریب قدرت، اندازه فریم الکتروموتور، گشتاور خروجی و سرعت و میزان جریان ورودی نیز می بایست در انتخاب الکتروموتور سه فاز مورد توجه قرار گیرد.

این نوشته را به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


شما فقط این محصول را به سبد خرید اضافه کرده اید: